26 Temmuz 2009 Pazar

Doğu Türkistan Nerenize Düşer?

Doğu türkistan meselesi unutulmaya yüz tutarken,kürt sorunuyla doğu türkistan meselesini bir tutan cahillere cevap niteliğindeki Serdar Akinan imzalı yazıyı aktarıyorum.

İyi analizler;unutmamak,güncellemek dileğiyle.

19. yüzyılda Yakup Han başkanlığında kurulan 'Doğu Türkistan İslam Devleti' (1863), Osmanlı, İngiltere ve Rusya tarafından resmen tanınmıştı. Ancak şu an Doğu Türkistan, uluslararası kamuoyunda tanınmamakta ve Çin'in boyunduruğu altında yaşamaktadır. 1876 yılında Çin-Mançu Devleti'nce işgal edilen Doğu Türkistan, 1884'te Şinciang (Sincan) 'Yeni Toprak/Kazanılmış Topraklar' adıyla Çin İmparatorluğu'na bağlandı. Doğu Türkistan halkının mücadelesi sonucu, Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti 1933 yılında Kaşgar'da kuruldu. Ancak bu Cumhuriyet çok geçmeden, komünist Çin kuvvetleri ve Stalin'in ortak hamlesi ile ortadan kaldırıldı. 1949 yılında komünist Rus yönetiminin askeri yardımları ile Doğu Türkistan'ın kaderi Çin yönetimine terk edildi.

KATLİAMLAR BİR DOĞU TÜRKİSTAN GERÇEĞİ

Doğu Türkistanlılar, kısa süreli bağımsızlık dönemleri yaşamışlarsa da uzun yıllardır Çin'in etnik asimilasyon politikaları ile ezilmektedirler. Komünist Çin Halk Cumhuriyeti'nde sistem, ulusal çıkarlar doğrultusunda şekillenmiş; Çin'in 1949 yılından bu yana yürüttüğü politikalar Doğu Türkistanlıları asimilasyon ve etnik temizliğe maruz bırakmıştır.

1949-1952 yılları arasında 2 milyon 800 bin, 1952-1957 yılları arasında 3 milyon 509 bin, 1958-1960 yılları arasında 6 milyon 700 bin, 1961-1965 yılları arasında 13 milyon 300 bin kişi ya Çin ordusu tarafından öldürülmüş ya da rejimin politikaları doğrultusunda oluşan kıtlık sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir. 1965'ten sonraki katliamlarla birlikte, öldürülen Doğu Türkistanlı sayısı 35 milyon gibi inanılmaz bir rakama ulaşmıştır.

Doğu Türkistan'da meydana gelen insan hakları ihlalleri, zaman zaman kimi insan hakları örgütleri tarafından dillendirilmiş olsa da, bu girişimler, yaşanan zulmün engellenmesinde etkili olamamıştır.

Bu satırlar, Doğu Türkistan'da yaşananlarla ilgili internette başlayan haberleşme zincirlerinden geldi. Öz kardeşlerimiz katlediliyor. Bu katliam tam da Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretinden hemen sonra başlıyor.
Inisiyatif nerede?

ABD'de...

Muhammed Salih gibi bir figürü sırf Özbekler istedi diye Ankara'dan kovan bu 'muhafazakar demokrat' kılıflı cici çocukların Müslüman öz kardeşlerimize sahip çıkabileceğini mi saniyorsunuz? 'One minute' deyip beş dakika sonra, 'Pardon ağbi valla ben sizi kastetmedim...' diye manyel yapan bir zihniyet Çin'den hesap mı soracak? Tavır mı alacak....

Saysan Güvenlik Konseyi üyesi, bilmem ne teşkilatı başkanlığı... Hava bin beş yüz.... Yahu, Müslümanlar, yahu Türkler kıtır kıtır kesiliyor.... Düyanın en büyük ülkesini idare ediyorsun... Hadi kalk da bir şey yap... Yer mi? Yemez... Kudretli dış politikaymış?

Sorsak ya şunlara bir basın toplantısında...

Tek soru...

'Efendim, Doğu Türkistan ne tarafa düşer?' Sahi, ne tarafınıza düşer? Doğu Türkistan, bilen için yüreğine düşen bir kor parçasıdır.

Bunlarda ne o yürek ne o bilinç var...

Kıble Kabe değil Washington...

3 yorum:

melis dedi ki...

Çarpıcı ve faydalı bir analiz
yazısı...Bunu okuyup,düşünüp,açık
değerlendirme yapabilecek korkusuz
kaç kişi kaldı??Milleti kuyruğundan
korkar hale getirdiler.

Sunny ağabeye yorum bırakmışsınız.
Tatilden döndükten sonra yorumunuzu
görecektir.

Tarafsız ve cesur yazılarınızın
devamlı takipcisiyim.Kendinize iyi
bakın.Sevgiler

SEİL dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
SEİL dedi ki...

Kim soracak o zaman bbir tane hesap soracak sahsiyet ve kurum varmı?

Hadi bunlar onlar şunlar sormadı. Sizin tanıdığınız soracakları bize gösterinde bizde bilgilenelip.

Konuşmak kolay one minute dersin ten minute önemli olan karşılığında muhatap bulacakmısın o var.

Bu yazınızda ne anlatmak istediğinizi çıkaramadım . Türkiye'de Çin hesap soracaklar vardı da benim mi haberim yok