24 Şubat 2010 Çarşamba

VEDA


Bu hafta vizyona girecek Veda filmini ben de dâhil herkes merakla bekliyor. Cuma günü babamın öğrencileriyle birlikte yaklaşık 50 kişi şimdiden yer ayırttık hep beraber izleyeceğiz.

Veda fragmanlarıyla da çok ses getirdi. İzlerken insanı içten etkiliyor. Filmin sitesinde Veda’nın amacı, Atatürk’ü sadece Türkiye’ye anlatmak değil, aynı zamanda tüm dünyada Atatürk’ün tanınmasını sağlamak olarak geçiyor. Bugün galadan önce CNN Türk'te Afiş programında Zülfü Livaneli ile bir röportaj vardı . Orada da bundan bahsetti. Nefise Karatay "tam darbelerin olduğu bir döneme denk gelmesi de ilginç oldu" gibi bir soru sordu. "Amacım siyaset değil. Siyaset yapmak istersem yazılarımla bunu yapıyorum" dedi. Zaten bunu siyasete karıştırmak hiç doğru olmazdı.

Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazıp ve yönettiği filmin görüntü yönetmenliğini Peter Steguer yaptı. Müzikler Zülfü Livaneli imzasını taşıyor ve gerçekten etkileyici. Film Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık, önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü. Aralarındaki dostluk o kadar büyüktü ki biri öldüğünde diğeri de hayata veda etmek istedi… “Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikâyesi…

Filmden notlar:

•Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. İtalya’dan ekipleriyle gelen Aldo Signoretti ve Vittorio Sodano saç ve makyajı yaptı. Veda için Türkiye’ye 1200 kg makyaj malzemesi geldi. Bu proje için 150 adet gerçek saçtan peruk yapıldı. Makyaj ve saç ekibi için 2 mobil kuaför ve makyaj salonu ve 1 adet makyaj laboratuarı özel olarak tasarlandı ve üretildi.
•Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Türkiye’de ilk defa bir prodüksiyon için 12000 parça kostüm ve aksesuar Baran Uğurlu tarafından hazırlandı. Kostümler en ufak ayrıntısına kadar gerçeği yansıtabilsin diye dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi, işlendi.
•Devamlı çalışan 29 araç, 98 kişilik ekip ve 2000 kişilik figurasyonla Türkiye’nin en kalabalık prodüksiyonu gerçekleştirildi.
•“Veda” çekimleri, Ayvalık, İzmir ve Antalya’da gerçekleşti. Savaş sahneleri doğal plato olan Seferihisar’da çekildi. Uşakizade Köşkü gibi gerçek mekanların yanı sıra Atatürk’ün arabası ve vagonu da çekimlerde kullanıldı.

Oyuncular:

Sinan Tuzcu (Atatürk 17–44)
Serhat Mustafa Kılıç (Salih Bozok)
Dolunay Soysert (Zübeyde Hanım)
Ezgi Mola (Latife Hanım)
Özge Özpirinçci (Fikriye)
Burhan Güven (Atatürk–57)
Fikret Kağan Olcay (Atatürk 6–7)
Bartunç Akbaba (Atatürk 10–13)

Filmin resmi sitesi:

http://www.vedafilm.com/

Filmi izledikten sonra yorumlarını en kısa sürede yazarım. Güzel bir film olmasını bekliyorum.

Hiç yorum yok: