3 Mayıs 2010 Pazartesi

Problemlere Odaklanmak ile Çözümlere Odaklanmak Arasındaki Fark

Bazen olaylar o kadar karışık, o kadar büyük gelir ki gözümüze neyi nasıl yapacağımızı bilemeyiz. İşte öyle durumlara örnek olacak 2 durum var aşağıda. Çözüm bazen o kadar basittir ki onu görmek için etrafımızda döner dururuz.

Durum 1: NASA uzaya astronot gönderdiğinde tükenmez kalemlerin yer çekimi olmayan ortamda çalışmadığını fark etti (yerçekimi olmadığı için mürekkep kağıdın üzerine akmıyordu).

Çözüm 1: Bu problemin çözümü NASA'ya ilave 12 milyon dolara mal oldu. Öyle bir tükenmez kalem ürettiler ki bu kalem yerçekimsiz ortamda, yukarı yönde, suyun altında ve sıfırın altında 300 C 'ye kadar olan sıcaklıklarda yazı yazmaya olanak sağlıyordu.

Çözüm 2: Peki Ruslar ne yaptı...?? Kurşun kalem kullandılar. )


Durum 2:Japon yönetim sistemindeki en hatırda kalır çalışmalardan bir tanesi Japonya'daki en büyük kozmetik firmalarından birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldığı sabun kutusunun boş olduğu konusunda şikayette bulunmuştur. Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularını sevkiyat birimine gönderen hattı izole ettiler. Bu sırada bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtiği tespit edildi. Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi için talimat verdi..

Çözüm 1: Mühendisler iki kişi tarafından kullanılan yüksek çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutuları izlenebilecek ve boş olmadıklarından emin olunacaktı.

Çözüm 2: Küçük bir şirketteki sıradan bir isçi aynı problemle karşılaştığında, X-ışını vb karmaşık şeylerle uğraşmadı, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak hatta doğru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattın dışına doğru savruldu.Buradan çıkarılacak dersler


- Her zaman basit çözümler arayın
- Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın
- Her zaman çözüme odaklanın.

5 yorum:

T'Pol dedi ki...

Coki guzel bir yazi yazmissiniz. elinize saglik. Gercekten de bazen insanlar problemleri buyutup, icinden cikilmaz hale getirebiliyorlar.

Tuvana dedi ki...

Teşekkür ederim.

Fatih GUNER dedi ki...

Çok güzel.

eburhan dedi ki...

Mükemmel örnekler...

M. Görkem GÜLCAN dedi ki...

Keyifle okudum. NASA'nın 12 milyon dolarlık çalışması deskjet yazıcıların geliştirilmesi için ön ayak olmuştur. Bu bakımdan milyar dolarlık getirisi olan bir çalışmadır aynı zamanda.